KONTROLĖS KOMITETE: KAIP SURASTI PATALPAS IR PINIGŲ JONAVOS PIRMINĖS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS CENTRO RIMKŲ FILIALUI?

Vera SEMIONOVA

Jonavos rajono Savivaldybės Kontrolės komitetas, vadovaujamas Ginto Jasiulionio, išlieka aktyvus ir surengė jau antrą išvažiuojamąjį posėdį. Jame dalyvavo ir kiti Tarybos nariai. Išvykos tikslas – toliau tiesiogiai susipažinti, kaip valdomas, prižiūrimas Savivaldybei priklausantis nekilnojamasis turtas ir kartu pasižiūrėti, ar yra patalpų, į kurias galima būtų perkelti iš nuomojamose patalpose prastomis sąlygomis jau beveik 17 metų dirbantį Jonavos pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) Rimkų filialą.

Problema nesprendžiama

Priminsime, kad spalio mėnesio pradžioje klausimas dėl PSPC Rimkų filialo perkėlimo buvo nerezultatyviai svarstytas Savivaldybės tarybos vadovų susitikime su opozicija (apie šį susitikimą paskleista informacija viešojoje erdvėje).

Tąkart mero pavaduotojas Eugenijus Sabutis, kuriam buvo pavesta išnagrinėti situaciją, „guodėsi“, kad šis klausimas seniai žinomas, bet sunkiai išsprendžiamas.

Jis pripažino, kad Rimkų filialo patalpos nuomojamos iš privatininkų, yra nepritaikytos, įsikūrusios antrame aukšte, į jas ypač sunku patekti neįgaliesiems.

Tada vicemeras teigė, kad sveikatos priežiūros įstaiga neperkeliama, nes Savivaldybė neturi laisvų patalpų Rimkų mikrorajone. Be to, kad ir jos būtų, naujoms patalpoms esą keliami dideli reikalavimai. Pagrindinis E. Sabučio argumentas prieš minėto filialo perkėlimą – tai daug kainuotų, būtų reikalingos didelės finansinės investicijos, o tam nėra lėšų. Akcentuota, kad ties šiuo klausimu yra „dirbama“ jau nemažai metų. Tačiau, kaip matome, rezultato nematyti.

Rūpi tik opozicijai?

Išvykos dalyviai lankėsi PSPC Rimkų filiale, galimų jam perkelti patalpų ieškojo Chemikų g. 136-ajame pastate, taip pat susipažino su situacija dėl laisvų patalpų Užimtumo tarnyboje, kai kurias iš jų apžiūrėjo.

Kontrolės komiteto pirmininkas G. Jasiulionis padėkojo išvykoje dalyvavusiai Savivaldybės Turto ir aplinkos apsaugos skyriaus vedėjai Jolitai Gumaniukienei. Tačiau jis piktinosi, kad  nedalyvavo mero pavaduotojas, nors yra šio komiteto narys, gauna algą, be to, ieškoti sprendimo būdų, taigi ir dalyvauti išvažiuojamajame posėdyje jį įpareigojo meras. „Kodėl E. Sabutis nedalyvavo, aš negaliu paaiškinti. Būtų gerai, kad į šį klausimą atsakytų jis pats“, – sakė komiteto pirmininkas. Neatvyko ir kitas komiteto narys, priklausantis valdančiajai koalicijai (Liberalų sąjūdžio atstovas).

Kontrolės komitetas negavo ir Savivaldybės autobusiuko vykti į objektus. Pasidomėjus, kiek vieno skyriaus darbuotojų tuo autobusiuku išvyko į Vilnių, gauta informacija, kad buvo komandiruotas… vienintelis žmogus.

Taip pat buvo išsakyti priekaištai, kad nei administracijos direktorius, nei minėto skyriaus vedėja nesuorganizavo, kad Tarybos nariai realiai patektų į tas patalpas, į kurias prašė. „Aš matau, kad čia savotiškai bandoma pakenkti, – teigė G. Jasiulionis. – Mes atvažiavome darbo metu. Jie žinojo, kad važiuosime, turi kontaktus, reikėjo susisiekti su patalpų šeimininkais, pasirūpinti, kad patalpos būtų atrakintos. Iš savivaldybės vadovų šį kartą nebuvo jokio geranoriškumo, kad Kontrolės komitetas galėtų įvykdyti savo funkcijas – pasidomėti Savivaldybės turtu. Adresu Chemikų g. 136 turėjome galimybę vaikščioti tik koridoriais ir aplink pastatą. Užėjome tik ten, kur įstaigos dirbo.“

Turtą naudoja neracionaliai

Apžiūrėjus pastatą, komiteto pirmininkas išsakė asmeninę nuomonę, kad bent jau dalis turto jame naudojama neracionaliai, tvarkoma chaotiškai – tos pačios įstaigos vienos patalpos įrengtos viename koridoriaus gale, kitos – kitame. Pavyzdžiui, bibliotekos sanitarinis mazgas yra ne jai perduotame komplekse. Pasak G. Jasiulionio, turto administravimas prastas nuo tada, kai panaikino vaikų darželį.

Jam pritarė Tarybos narys Gintautas Brukas. Jam tekę ir anksčiau prie šio pastato važinėti ir matyti, kad daug kur buvo suniokota. Ir dabar statinys prastai prižiūrimas. Kai kurie stiklo paketai išdaužyti. Kai kur sklinda smarvė – gal tualetai užsikimšę?

Jį papildė Arvydas Gasys: „Ir šiandieninė išvyka parodė, kad Savivaldybės turtas naudojamas neracionaliai.“

Jo nuomone, Savivaldybė turi per daug jai visiškai jai nereikalingo turto, ir retkarčiais jo dar priima iš valstybės. Jis ne kartą yra siūlęs padaryti normalią inventorizaciją, nereikalingą turtą parduoti, bet į tai nebuvo atsižvelgta. „Tuos reikalus reikia pajudinti, – ragino Tarybos narys. – O sakyme, kad mes žinome šią problemą ir negalime išspręsti, aš matau politinės valios trūkumą arba kažkokius kitus niuansus.“

Kontrolės komiteto nariams apžiūrint Savivaldybės turtą, susidarė įspūdis, kad vienoms įstaigoms sąlygos yra „suspaustos“, o kitos gyvena erdviai ir prabangiai, liaudiškai sakant, šildo orą. Kol kas yra daug chaoso ir skirstant, ir išdalijant patalpas įvairioms organizacijoms. Kitaip tariant, turtas naudojamas neracionaliai. „Tiek mūsų komitetui, tiek visiems Tarybos nariams reikėtų atidžiau pasižiūrėti ir padėti administracijai „sustyguoti“ šitą procesą. Matome, kad ji per ilgą laiką to nepadarė.

Be to, jeigu mes kažkam išnuomojome Savivaldybės turtą, tai jį visą reikia tinkamai prižiūrėti, remontuoti, o ne tik mero kabinetą. Jis priklauso Savivaldybei, tad ir apleistoms patalpoms Chemikų gatvės 136-ajame name bet kokiu atveju šiuo metu reikia remonto“, – kolegų mintis apibendrino G. Jasiulionis.

Kodėl reikia perkelti?

Kodėl PSPC reikia perkelti iš užimamų patalpų, detaliau paaiškino Tarybos narė Aldona Balutienė, pati vadovavusi ir Jonavos PSPC, o neseniai – ligoninei.

Pasak jos, gyventojai mūsų šalyje, kartu ir Jonavoje, senėja, ir šiuo metu yra tokia strategija, jog pirminė sveikatos priežiūra, už kurią yra atsakinga savivalda, turi stengtis, kad žmonės galėtų gauti šias paslaugas arčiau namų. Minties, kad pacientus iš Rimkų filialo perkelsime į pagrindinį PSPC pastatą Žeimių gatvėje, negali būti ir ateityje. „Didžiausiame miesto mikrorajone vis tiek turės išlikti pirmojo lygmens medicinos įstaiga. Kadangi dabartiniame filiale nėra vietos, čia dirba tik trys šeimos gydytojai. Reikėtų, kad čia dirbtų ir stomatologas, ir ginekologas atvažiuotų bent vieną dieną per savaitę, – teigė ji ir tęsė: – Jiems turi įrengti kabinetą. Bet dėl to, kad ten yra tik 100 kvadratinių metrų ploto, jie netelpa ir nebuvo įrengti.“

 Tokiomis sąlygomis dirbama beveik 17 metų. Tad, A. Balutienės nuomone, Taryba turi galvoti ir planuoti, kaip pagerinti sąlygas pacientams (pagyvenusiems žmonėms, neįgaliesiems sunku ar neįmanoma užlipti į antrą aukštą). Turėtų būti pagerintos sąlygos ir  darbuotojams, nes jie irgi susigrūdę, pavyzdžiui, pacientai registruojami  4 kv. m plote. Procedūrinis taip pat ankštas.

Pasak jos, Tarybos nariai, savivalda turi matyti skaudžiausias vietas. „Man keista Savivaldybės pozicija, kad „čia visai nėra reikalo, kam tai daryti“. Rasti patalpas iš tų, kurias matėme, tikrai įmanoma, tik jas reikia perskirstyti, o tam reikia tik noro“, – baigdama patikino ji.

Kolegei pritarė A. Gasys: „Pamanyk tik – ką čia reiškia su lazdomis užlipti į antrą poliklinikos aukštą, žmonių pilna, prisirašę 3,5 tūkstančio gyventojų… Tai mes kartu, ir pozicija, ir opozicija, turime savo piliečiais pasirūpinti. Visuomenė sensta, ir mes turėtume atsižvelgti į tuos dalykus.“

Yra ar nėra patalpų?

Kadangi Kontrolės komiteto nariai neturėjo pastato, įsikūrusio Chemikų g. 136, schemos ir pateko ne į visas patalpas, bet ir iš to, ką apžiūrėjo, pamatė, kad šalia bibliotekos yra apniokotų patalpų erdvė, kurią Savivaldybei vis tiek būtina remontuoti. Pasak posėdžio dalyvių, šias patalpas „sudėjus į krūvą“, kompleksiškai sutvarkius, yra galimybė įkurti PSPC Rimkų filialą. Tai būtų vienas iš siūlomų variantų. Žinoma, nereikėtų nuskriausti tų organizacijų, kurios čia yra įsikūrusios, Savivaldybė turėtų surasti, kur jas perkelti, ir t. t.

Ir A. Gasio nuomone, PSPC filialo problema yra seniai žinoma, tačiau faktiškai sprendimo neieškoma. Daugelis net ne Savivaldybės pavaldumo įstaigų ar organizacijų turi patalpas, o PSPC jas  tenka nuomotis pas privatininkus. „Aš manau, kad žinoti problemą yra per mažai. Tiesiog trūksta politinės valios šiam klausimui išspręsti. Paimkime, apžiūrėkime, susėskime ir spręskime“, – kviečia jis kolegas Tarybos narius.

Anot jo, gali būti ir kitų sprendimo variantų. „Bet tam, kad tuos dalykus išspręstume, reikia pagaliau ryžtis. Juk turint tokią daugumą, visi dalykai yra įmanomi.“

Kaip vieną iš galimų variantų, kur galima būtų perkelti polikliniką, G. Brukas aptarė Užimtumo tarnybą, kurioje tądien lankytasi. „O galbūt galima, merui geranoriškai bendradarbiaujant su socialinės apsaugos ir darbo ministru, respublikine Užimtumo tarnyba, perskirstyti šias patalpas,

dalį kurių šiuo metu planuojama atsisakyti? Tik reikia geranoriškumo ir iniciatyvos,“ – patikino jis.

Ar tikrai trūksta pinigų?

Kaip jau minėta, pagrindinis Savivaldybės argumentas, kodėl Rimkų filialas neperkeliamas į kitas, tinkamesnes patalpas – nėra lėšų.

G. Jasiulionis su tuo kategoriškai nesutiko. „Mes verkiame ir sakome, kad negalime poliklinikai suremontuoti patalpų, bet merui kabinetą reikia remontuoti kas antrą kadenciją. Atsiprašau, bet mes neturime šitaip švaistyti pinigų. Taip pat buvo suremontuotos kelios patalpos Savivaldybėje, tam lėšų irgi atsirado, o galimoms PSPC patalpoms įrengti nemato galimybės jų skirti. Kur pasižiūrėsi, pamatysi prioritetų, mąstymo nebuvimą.

Kai nėra sprendžiami esminiai reikalai – sutvarkyti, suremontuoti patalpas, ir reikėtų tam skirti lėšas, mes jas skiriame šimtui tūkstančių krokų pasodinti. Tai gal iš pradžių patalpas įrenkime, o paskui krokus sodinkime? Gal galėjome tuos nemažus pinigus kišti ne į žemę, o į poliklinikos remontą?“ – piktinosi jis.

 Ir pasak A. Gasio, Savivaldybėje nuolat aiškinama, kad nėra lėšų, tačiau ir šiemet į biudžetą jų bus surinkta daugiau negu planuota. Pinigai esą tiesiog išmėtome kitur, o pirminė sveikatos priežiūra lieka lyg ir paskutinėje vietoje.

Jo nuomone, tai yra logikos ir prioritetų reikalas. „Pirmiausia turėtume pasirūpinti žmonėmis, o paskui kurti grožį. Niekas prieš grožį nenusiteikęs, bet turi būti protingumo kriterijai ir aiškiai nustatyti prioritetai. Jeigu PSPC filialas apie 17 metų  yra tose patalpose, tai mokėdami maždaug po 400 eurų per mėnesį, kiek mes sumokėjome už nuomą, kokį remontą galima buvo padaryti?“ – retoriškai klausė Kontrolės komiteto narys ir tęsė: –  Be to, šie pinigai yra iš PSDF biudžeto, ir juos mes naudojame ne žmonių sveikatai, bet visiškai kitiems dalykams.“

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *